Follow @oolympians on Twitter  Join our Facebook Group  icon rss

looking for the old club website?

Oswestry Olympians are in the process of transferring all of the existing information, records and club information to this new website. While this process takes place, if you can't find what you're looking for you may be able to find it on this legacy copy of the old club website - click here.

Oswestry Olympians Seniors

Seniors Archives (64)

Seniors Archived materials

Monday, 05 August 2013 20:30

Archive 2009 Results -Packwood 10k

Written by
Packwood 10K 17 July 2009 Position Time Race No Name Club Age Position In Age Pentarathon 1 00:35:43 54 Jamie Loxam Stockport A C M 1 P 2 00:36:41 45 Rob Hughes T A C M 2 P 3 00:36:49 117 Daniel Weston Wrexham A C M 3 4 00:36:53 55 Andy Birch Trismart M 4 P 5 00:37:04 31 Peter Butler Oswestry Olympians M 5 P 6 00:37:08 130 Richard Jones Maldwyn Harriers M45 1 7 00:37:37 151 Richard McKenna U/A M 6 8 00:37:50 146 Ed Davies Maldwyn Harriers M50 1 9 00:38:00 143 Peter Middleton RSSH M 7 10 00:38:36 46 Alison Lavender Oswestry Olympians F 1 P 11 00:38:50 51 Hayden Jones Maldwyn Harriers M45 2 P 12 00:39:09 59 Paul Davies Trismart M40 1 P 13 00:39:17 25 Steve Roberts Oswestry Olympians M55 1 P 14 00:39:24 123 Griff Owens Prestatyn R C M60 1 15 00:39:39 11 Michelle Clarke Telford Harriers F35 1 P 16 00:39:41 50 Grant Lloyd Shrewsbury A C M 8 P 17 00:39:55 39 Cameron Scott-Stamp Wrekin R R JM 1 P 18 00:40:24 63 Robert Jones Wrexham A C M 9 P 19 00:40:48 58 Nick Jones Shrewsbury A C M50 2 P 20 00:41:02 144 Dave Newton Oswestry Olympians M40 2 21 00:41:12 48 Nicky Lowe South Cheshire Harriers F35 2 P 22 00:41:24 145 Paul Gresty Shropshire Shufflers M50 3 23 00:41:47 155 Andy Pryce Maldwyn Harriers M 10 24 00:42:08 65 Nick Blake Oswestry Olympians M50 4 P 25 00:42:51 147 Ben Gregory Stockport Harriers M50 5 26 00:43:08 111 Jerome Nogues U/A M 11 27 00:43:23 17 Dean Richards Whitchurch Whippets M 12 P 28 00:43:41 125 Duncan Rose Shrewsbury A C M55 2 29 00:43:45 149 Ruth Pryce South Cheshire Harriers F35 3 30 00:44:14 16 Simon Phillips Whitchurch Whippets M40 3 P 31 00:44:27 30 Neal Bailey U/A M40 4 P 32 00:44:28 134 Tony Paul U/A M 13 33 00:44:32 6 Callum Dodd Shrewsbury A C M 14 P 34 00:44:53 2 Anthony Grogan Oswestry Olympians M50 6 P 35 00:45:33 60 Andrew Williams Shropshire Shufflers M45 3 P 36 00:45:39 3 David Hughes Oswestry Olympians M40 5 P 37 00:45:49 148 Mel Austin U/A M50 7 38 00:45:52 42 Frankie Vaughan Merionnydd M50 8 P 39 00:46:23 137 Gareth Read U/A M 15 40 00:46:29 138 Paul Roberts Oswestry Olympians M50 9 41 00:46:44 132 Peter Speake Oswestry Olympians M55 3 42 00:47:03 142 Paul Dougan U/A M45 4 43 00:47:36 4 Steve Humphreys Oswestry Olympians M 16 P 44 00:47:43 8 Paul Hammond Shropshire Shufflers M55 4 P 45 00:47:53 156 Craig Morris U/A M 17 46 00:48:12 44 Roger Sandland T A C M65 1 P 47 00:48:15 140 Phil James Oswestry Olympians M45 5 48 00:48:19 14 Michael Gandy West Cheshire M 18 P 49 00:48:43 131 Sean Hickey U/A M 19 50 00:48:58 116 Robert Prys-Owen U/A M55 5 51 00:49:13 136 Simon Barkley U/A M 20 52 00:49:29 29 Nicola Richards U/A F 2 P 53 00:49:31 150 Joanna Lloyd South Cheshire Harriers F 3 54 00:50:05 37 Simon Hughes Oswestry Olympians M 21 P 55 00:50:17 102 Mick Pursglove Oswestry Olympians M40 6 56 00:50:20 106 Rhian Williams Shropshire Shufflers F35 4 57 00:50:20 135 Jennifer Corbett U/A F 4 58 00:50:27 129 Mike Cutler South Cheshire Harriers M 22 59 00:50:27 47 Barrie Jackson Bro Dysynni M65 2 P 60 00:50:31 120 Ione Dowson Shropshire Shufflers F50 1 61 00:50:34 133 Goronwy Griffiths U/A M55 6 62 00:50:43 124 Ray Sharratt U/A M65 3 63 00:50:55 114 Roger Harrison-Jones Prestatyn R C M70 1 64 00:50:57 127 Andy Pugh U/A M45 6 65 00:51:05 28 Andrew Whitehouse Prestatyn R C M40 7 P 66 00:51:17 139 Alex James U/A M 23 67 00:51:35 53 Eleri Goddard Prestatyn R C F35 5 P 68 00:51:41 119 Simon Dowson Shropshire Shufflers M50 10 69 00:51:46 21 Douglas Davies U/A M65 4 P 70 00:51:55 141 Nigel Ballinger U/A M55 7 71 00:52:37 15 Melanie Oulton Whitchurch Whippets F45 1 P 72 00:52:50 128 Chris McDonald U/A M60 2 73 00:56:12 18 Gillian Csizmadia Wrexham A C F45 2 P 74 00:56:47 108 Sarah Williams Shropshire Shufflers F35 6 75 00:57:16 107 Malcolm Taylor Bro Dysynni M65 5 76 00:59:15 115 Andrew Rowson Oswestry Olympians M40 8 77 00:59:58 118 Alison Birch Whitchurch Whippets F45 3 78 01:00:30 152 John Rowlands Whitchurch Whippets M60 3 79 01:00:52 61 Mary Radford West Cheshire F60 1 P 80 01:02:04 121 Diane Edwards U/A F40 1 81 01:03:33 122 Sue Austin Trismart F45 4 82 01:03:33 James Perkins U/A M 24 83 01:07:32 20 Don Bates U/A M65 6 P 84 01:13:20 153 Sophia Yeoward U/A F40 2 85 01:13:22 126 Arabella Ainslee U/A F40 3
Monday, 05 August 2013 20:26

Archive 2009 Results -Gobowen 5M

Written by
Gobowen 5 Mile – 31st July 2009 Race Position Time Race No Name Club Age Category Position In Age Category Pentarathon 1 00:26:12 132 Oliver Blake Oswestry Olympians M 1 2 00:26:55 54 Jamie Loxam Stockport Harriers M 2 P 3 00:27:45 121 Greg Wilson Telford A C M50 1 4 00:27:47 31 Peter Butler Oswestry Olympians M 3 P 5 00:28:23 135 Tony Power Telford A C M50 2 6 00:28:28 1 Paul Jones Oswestry Olympians M 4 P 7 00:28:31 143 Darren Jones Wrexham A C M 5 8 00:28:33 144 Peter Middleton RSSH M 6 9 00:28:38 149 Andy Starkey West Cheshire A C M45 1 10 00:28:45 141 Richard Jones Maldwyn Harriers M45 2 11 00:28:58 102 Steve Large Horsforth H M40 1 12 00:28:58 137 Steven Francis Shrewsbury A C M 7 13 00:30:18 51 Haydn Jones Maldwyn Harriers M45 3 14 00:30:25 150 Graham Earlam Ellesmere Port R C M50 3 15 00:30:36 139 Paul Graham Clark Christchurch Avon AC M50 4 16 00:30:46 39 Cameron Scott Stamp Wrekin Road Runners JM (U18) 1 P 17 00:30:49 25 Stephen Roberts Oswestry Olympians M55 1 P 18 00:30:53 148 Joe Morris Oswestry Olympians JM (U16) 1 19 00:30:56 46 Alison Lavender Oswestry Olympians F 1 P 20 00:31:04 58 Nick Jones Shrewsbury A C M50 5 P 21 00:31:06 50 Grant Lloyd Shrewsbury A C M 8 P 22 00:31:09 11 Michelle Clarke Telford Harriers F35 1 P 23 00:31:29 63 Robert Jones Wrexham A C M 9 P 24 00:31:31 59 Paul Davies Trismart M40 2 P 25 00:31:38 38 Chris Wakeham Shrewsbury A C M50 6 P 26 00:31:46 128 Mark Paviour Croft Ambrey Running Club M45 4 27 00:31:51 162 James Bateman U/A M 10 28 00:32:15 48 Nicky Lowe South Cheshire Harriers F35 2 P 29 00:32:48 65 Nick Blake Oswestry Olympians M50 7 P 30 00:33:06 131 Charles Ashley Wrexham A C M50 8 31 00:33:48 49 Lisa Morley Wrexham A C F35 3 P 32 00:33:55 127 Susan R Davies Croft Ambrey Running Club F40 1 33 00:34:05 140 Tony Marrs SY Tri M50 9 34 00:34:14 9 Colin Williamson Shropshire Shufflers M65 1 P 35 00:34:23 133 Toby Blake Oswestry Olympians JM (U18) 2 36 00:34:26 17 Dean Richards Whitchurch Whippets M 11 P 37 00:34:43 30 Neal Bailey U/A M40 3 P 38 00:34:46 42 Frankie Vaughan Meirionnydd R C M50 10 P 39 00:34:57 117 Peter Denham U/A M 12 40 00:35:11 16 Simon Phillips Whitchurch Whippets M40 4 P 41 00:35:22 138 Helena Bramwell Shropshire Shufflers F40 2 42 00:35:41 130 Brian Hastings West Cheshire A C M60 1 43 00:35:47 56 Andrea Vaughan Meirionnydd R C F35 4 P 44 00:35:50 142 Andrew Forrester Whitchurch Whippets M 13 45 00:36:01 123 Robert Lomas U/A M 14 46 00:36:09 64 Phil Cliff South Cheshire Harriers M45 5 P 47 00:36:18 118 Robert Tomkins U/A M 15 48 00:36:21 145 Graeme Stringer Meirionnydd R C M40 5 49 00:36:46 8 Philip Hammond Shropshire Shufflers M55 2 P 50 00:36:47 134 Will Morris U/A M45 6 51 00:36:49 129 Mike Cutler South Cheshire Harriers M50 11 52 00:37:00 110 Robin Frost Wrexham A C M60 2 53 00:37:11 3 David Hughes Oswestry Olympians M40 6 P 54 00:37:31 156 Phil James Oswestry Olympians M45 7 55 00:37:42 122 David Alan Jones Denbigh Harriers M55 3 56 00:37:47 14 Michael Gandy West Cheshire A C M 16 P 57 00:37:50 152 John Heap U/A M50 12 58 00:38:00 27 Lauren Morley Trismart F 2 P 59 00:38:20 44 Roger Sandland T A C M65 2 P 60 00:38:22 147 Joanna Lloyd South Cheshire Harriers F 3 61 00:38:34 158 Adam Parry U/A M 17 62 00:38:39 5 Glenda Davies Prestatyn R C F45 1 P 63 00:38:46 112 Mick Pursglove Oswestry Olympians M40 7 64 00:39:09 29 Nicola Richards U/A F 4 P 65 00:39:23 119 Roger Harrison-Jones Prestatyn R C M70 1 66 00:39:25 47 Barrie Jackson Bro Dysynni A C M65 3 P 67 00:39:27 21 Douglas Davies U/A M65 4 P 68 00:39:38 154 Rebecca Robinson U/A F 5 69 00:39:40 4 Stephen Humphreys Oswestry Olympians M 18 P 70 00:39:48 12 Grace Hough Telford Harriers F55 1 P 71 00:40:09 157 Alex James U/A M 19 72 00:40:11 37 Simon Hughes Oswestry Olympians M 20 P 73 00:40:14 53 Eleri Goddard Prestatyn R C F35 5 P 74 00:40:26 15 Melanie Oulton Whitchurch Whippets F45 2 P 75 00:40:39 151 Steve Denton U/A M 21 76 00:40:44 125 Alan Hodgkiss Telford A C M60 3 77 00:40:56 52 Eleri Jones Prestatyn R C F35 6 P 78 00:41:09 159 James Andrew Weston U/A M 22 79 00:41:15 18 Gillian Csizmadia Wrexham A C F45 3 P 80 00:41:16 109 Gareth Jones U/A M40 8 81 00:41:17 136 Mike Doolan Prestatyn R C M55 4 82 00:42:05 160 James Richard Weston U/A M50 13 83 00:42:12 153 Anne Cherry East Cheshire Harriers F50 1 84 00:42:45 146 Sioned M Jones Meirionnydd R C F 6 85 00:44:18 124 Pam Rowland Oswestry Olympians F45 4 86 00:46:57 106 Sandra Stanford U/A F55 2 87 00:46:57 105 Lynn Hill U/A F45 5 88 00:47:39 61 Mary Radford West Cheshire A C F60 1 P 89 00:48:50 161 Ruth Roberts U/A F 7 90 00:49:16 115 Diane Edwards U/A F40 3 91 00:49:26 57 Mike Murray FRA M60 4 P 92 00:49:58 20 Donald Bates U/A M65 5 P 93 00:53:14 120 Roger Stanley U/A M45 8 94 00:54:19 126 Cynthia Lewis Telford Harriers F60 2 95 00:55:44 111 Philippa Capstick U/A F 8 96 01:05:12 103 Kathy Ling Wrekin Road Runners F65
Monday, 05 August 2013 20:24

Archive 2009 Results -Gyrn Gallop

Written by
Gyrn Gallop 15th August 2009 Race Position Time Race No Name Club Age Category Position In Age Category 1 00:45:22 101 Paul Jones Oswestry Olympians M 1 2 00:47:33 113 Adair Broughton Helsby R C M 2 3 00:48:13 108 Charles Ashley Wrexham A C M50 1 4 00:48:20 128 Nick Eyke Oswestry Olympians M45 1 5 00:49:28 129 Neil Bevan Oswestry Olympians M 3 6 00:49:54 123 Robb Kerr U/A M 4 7 00:50:32 127 Chris Marshall Ellesmere Port R C M40 1 8 00:52:09 121 Nick Blake Oswestry Olympians M50 2 9 00:52:20 114 Des Davies Prestatyn R C M45 2 10 00:54:56 112 Michael Whiteside Tattenhall Runners M60 1 11 00:55:20 106 Gary Gunner Croft Ambrey M60 2 12 00:55:39 103 Graham Spencer Mercia M55 1 13 00:55:50 119 Steve Jones Eryri M50 3 14 00:56:46 107 Nicky Turvey Croft Ambrey F45 1 15 00:59:34 122 Trevor Searle Oswestry Olympians M60 3 16 01:01:14 109 Tom Davies Croft Ambrey M60 4 17 01:03:57 124 Simon Barkley U/A M 5 18 01:04:41 115 Barbara Ward Oswestry Olympians F55 1 19 01:05:07 125 Dave Mayhew U/A M45 3 20 01:05:42 118 Alan Hodgkiss Telford A C M65 1 21 01:06:37 130 Jack Thomas Buckley Runners M65 2 22 01:06:46 120 Will Davison Oswestry Olympians M50 4 23 01:09:14 126 Andy Heaton Last Inn Runners M45 4 24 01:09:17 110 Elizabeth Salisbury Shropshire Shufflers F55 3 25 01:09:20 111 Andy Barton Shropshire Shufflers M50 5 26 01:09:54 102 Simon Richards U/A M45 5 27 01:10:51 104 Ribbie Webster Helsby R C M65 3 28 01:11:14 132 Graham Cross U/A M 6 29 01:11:16 131 Gareth Cross U/A M 7 30 01:12:38 105 Barrie Jackson Bro Dysynni A C M65 4 31 01:27:13 117 Cynthia Lewis Telford Harriers F60 1
Monday, 05 August 2013 20:22

Archive 2009 Results -Nescliffe Nasty

Written by

Nesscliffe Nasty - 5 September 2009 Race Position Time Race No Name Club Age Cat Pos. In Age  Cat. Pentarathon 1 00:31:47 54 Jamie Loxam Stockport Harriers M 1 P 2 00:32:38 31 Peter Butler Oswestry Olympians M 2 P 3 00:33:13 1 Paul Jones Oswestry Olympians M 3 P 4 00:34:09 121 Peter Ball Shrewsbury A C M 4 0 5 00:35:06 123 Graham Jones Shrewsbury A C M50 1 0 6 00:35:36 124 Kevin Francis Shrewsbury A C M40 1 0 7 00:35:45 141 Gareth Dodd U/A M 5 0 8 00:35:46 117 Andrew Bromley Deeside JM (U20) 1 0 9 00:36:02 118 Paul Clark Shrewsbury A C M50 2 0 10 00:36:23 154 John Jones U/A JM (U20) 2 0 11 00:36:36 50 Grant Lloyd Shrewsbury A C M 6 P 12 00:36:42 107 Paul Aird Last Inn Runners M50 3 0 13 00:36:48 39 Cameron Scott Stamp Wrekin Road Runners JM (U18) 1 P 14 00:37:45 65 Nick Blake Oswestry Olympians M50 4 P 15 00:38:04 58 Nick Jones Shrewsbury A C M50 5 P 16 00:38:24 11 Michelle Clarke Telford Harriers F35 1 P 17 00:38:36 63 Robert Jones Wrexham A C M 7 P 18 00:38:39 120 Peter Roberts U/A M65 1 0 19 00:38:58 152 Rob Morgan U/A M40 2 0 20 00:39:26 110 Robert McNally U/A M 8 0 21 00:39:33 30 Neal Bailey U/A M40 3 P 22 00:39:34 126 Roy Tetlow U/A M45 1 0 23 00:39:54 142 Graham Dore U/A M50 6 0 24 00:39:58 48 Nicky Lowe South Cheshire Harriers F35 2 P 25 00:40:10 6 Callum Dodd Shrewsbury A C M 9 P 26 00:40:14 148 Graham Evans Shropshire Shufflers M50 7 0 27 00:40:27 136 Ruth Pryce South Cheshire Harriers F35 3 0 28 00:40:38 16 Simon Phillips Whitchurch Whippets M40 4 P 29 00:40:53 17 Dean Richards Whitchurch Whippets M 10 P 30 00:41:03 9 Colin Williamson Shropshire Shufflers M65 2 P 31 00:41:15 2 Anthony Grogan Oswestry Olympians M50 8 P 32 00:41:33 119 John Morris Buckley Runners M65 3 0 33 00:41:51 150 Bill Cork Oswestry Olympians M45 2 0 34 00:41:55 115 Bill Llewellyn U/A M50 9 0 35 00:42:00 103 Chris Higgins Buckley Runners M50 10 0 36 00:42:09 133 Derek Owen Shrewsbury A C M55 1 0 37 00:42:23 43 Dawn Urquhart Buckley Runners F35 4 P 38 00:42:39 3 David Hughes Oswestry Olympians M40 5 P 39 00:42:52 146 Juliet Hoad Telford A C F40 1 0 40 00:42:57 156 Colin Whittingham U/A M 11 0 41 00:43:03 4 Stephen Humphreys Oswestry Olympians M 12 P 42 00:43:21 27 Lauren Morley Trismart F 1 P 43 00:43:24 14 Michael Gandy West Cheshire A C M 13 P 44 00:43:35 60 Andrew Williams Shropshire Shufflers M45 3 P 45 00:43:40 153 Richard Harvey U/A M 14 0 46 00:43:54 8 Philip Hammond Shropshire Shufflers M55 2 P 47 00:44:02 144 Colin Jones U/A M 15 0 48 00:44:10 140 Will Morris U/A M50 11 0 49 00:44:16 127 Daren Peacock U/A M40 6 0 50 00:44:26 155 Alexandra Jones U/A F 2 0 51 00:44:42 113 Brian Hastings West Cheshire A C M60 1 0 52 00:44:47 29 Nicola Richards U/A F 3 P 53 00:45:00 5 Glenda Davies Prestatyn R C F45 1 P 54 00:45:03 41 Richard Turner Wrexham M 16 P 55 00:45:34 151 Ellen Ashton Oswestry Olympians F40 2 0 56 00:45:51 137 Gucci Curtis U/A M45 4 0 57 00:46:12 21 Douglas Davies U/A M65 4 P 58 00:46:27 47 Barrie Jackson Bro Dysynni A C M65 5 P 59 00:46:30 135 Robert Mackey Buckley Runners M60 2 0 60 00:46:37 104 Fenella Higgins Buckley Runners F35 5 0 61 00:46:41 106 Lee Morris U/A M 17 0 62 00:46:53 143 Anna Dore Bournemouth Joggers F45 2 0 63 00:47:14 129 Wendy Marston Shropshire Shufflers F40 3 0 64 00:47:21 125 Colin Downey Dudley Kingswinford M50 12 0 65 00:47:26 116 Alan Hodgkiss Telford A C M65 6 0 66 00:47:32 130 Alison Lewis Mercia F40 4 0 67 00:47:56 37 Simon Hughes Oswestry Olympians M 18 P 68 00:48:36 128 Nigel Williams Wrecsam Tri M50 13 0 69 00:48:42 53 Eleri Goddard Prestatyn R C F35 6 P 70 00:49:01 114 Ian Beattie Telford A C M50 14 0 71 00:49:29 149 Mike Cutler South Cheshire Harriers M50 15 0 72 00:49:51 134 Liz Arthan Oswestry Olympians F45 3 0 73 00:50:11 52 Eleri Jones Prestatyn R C F35 7 P 74 00:51:23 139 Karen Barrett U/A F40 5 0 75 00:51:49 12 Grace Hough Telford Harriers F55 1 P 76 00:52:08 18 Gillian Csizmadia Wrexham A C F45 4 P 77 00:53:19 108 Dawn Horswood U/A F40 6 0 78 00:53:48 138 Janice Curtis U/A F40 7 0 79 00:56:32 122 Martin Ottey Shropshire Shufflers M60 3 0 80 00:50:48 105 Diane Edwards U/A F40 8 0 81 00:59:52 20 Donald Bates U/A M65 7 P 82 01:01:35 147 Simon Banks U/A M55 3 0 83 01:02:18 132 Sheila Richards Shrewsbury A C F55 2 0 84 01:05:37 61 Mary Radford West Cheshire A C F60 1 P 85 01:08:20 111 Joanna Hems U/A F35 8 0 86 01:08:20 112 Serena Jopson U/A JL (U16) 1 0 87 01:10:47 10 Mark Wilkinson Shropshire Shufflers M40 7 P 88 01:13:00 35 Mary Lavender U/A F60 2 P

Monday, 05 August 2013 20:18

Archive 2009 Results -Pentarathon Results

Written by
Doug Morris Pentarathon Series 2009 Best 4 Races to count Race Number Joined Name Club Class Individual Race Positions Totals Trefonen Hill Run Park Hall 5K Packwood 10K Gobowen 5 Mile Nesscliffe Nasty Score after All Events Position after All Events Senior Ladies 27 Lauren Morley Trismart F 3 2 2 1 8 2 29 Nicola Richards U/A F 2 3 2 3 2 9 3 46 Alison Lavender Oswestry Olympians F 1 1 1 1 4 1 Junior Ladies (Under 16) Vet Ladies 35+ 11 Michelle Clarke Telford Harriers F35 1 1 1 1 4 1 43 Dawn Urquhart Buckley Runners F35 4 3 48 Nicky Lowe South Cheshire Harriers F35 2 1 2 2 2 7 2 49 Lisa Morley Wrexham A C F35 3 2 3 52 Eleri Jones Prestatyn R C F35 7 4 6 5 22 4 53 Eleri Goddard Prestatyn R C F35 6 3 3 5 4 15 3 56 Andrea Vaughan Merionydd R C F35 5 4 Vet Ladies 40+ 19 Helen Davies Wrecsam Tri F40 Vet Ladies 45+ 5 Glenda Davies Prestatyn R C F45 1 2 1 1 5 1 15 Melanie Oulton Whitchurch Whippets F45 3 1 2 18 Gillian Csizmadia Wrexham A C F45 2 2 3 2 9 2 26 Brenda Tiedtke Prestatyn R C F45 1 Vet Ladies 50+ 34 Tricia Hurst Oswestry Olympians F50 1 Vet Ladies 55+ 7 Carol Beard Shropshire Shufflers F55 12 Grace Hough Telford Harriers F55 1 1 1 1 4 1 Race Number Joined Name Club Class Individual Race Positions Totals Trefonen Hill Run Park Hall 5K Packwood 10K Gobowen 5 Mile Nesscliffe Nasty Score after All Events Position after All Events Vet Ladies 60+ 35 Mary Lavender U/A F60 1 2 2 61 Mary Radford West Cheshire A C F60 1 1 1 1 4 1 Senior Men 1 Paul Jones Oswestry Olympians M 3 4 3 3 13 3 4 Stephen Humphreys Oswestry Olympians M 10 9 9 8 8 34 8 6 Callum Dodd Shrewsbury A C M 7 6 8 6 27 6 14 Michael Gandy West Cheshire A C M 11 10 10 7 9 36 9 17 Dean Richards Whitchurch Whippets M 9 8 7 6 7 28 7 31 Peter Butler Oswestry Olympians M 2 4 2 2 10 2 33 David Rogers Wrexham A C M 6 37 Simon Hughes Oswestry Olympians M 12 11 11 9 11 42 10 41 Richard Turner Wrexham A C M 8 7 10 45 Rob Hughes Telford A C M 2 3 2 50 Grant Lloyd Shrewsbury A C M 5 5 4 4 18 4 54 Jamie Loxam Stockport Harriers M 1 1 1 1 1 4 1 55 Andrew Birch Trismart M 4 3 63 Robert Jones Wrexham A C M 5 6 5 5 21 5 Junior Men (Under 18) 39 Cameron Scott Stamp Wrekin Road Runners JM 1 1 1 1 1 4 1 Vet Men 40+ 3 David Hughes Oswestry Olympians M40 4 5 4 4 3 15 4 10 Mark Wilkinson Shropshire Shufflers M40 7 7 16 Simon Phillips Whitchurch Whippets M40 3 3 2 3 2 10 3 24 Andrew Jones U/A M40 5 4 28 Andrew Whitehouse Prestatyn R C M40 6 6 5 30 Neal Bailey U/A M40 2 2 3 2 1 7 2 36 Stuart Bowdler Oswestry Olympians M40 59 Paul Davies Trismart M40 1 1 1 1 4 1 Vet Men 45+ 22 Peter Gilbertson U/A M45 4 51 Haydn Jones Maldwyn Harriers M45 1 1 1 1 4 1 60 Andrew Williams Shropshire Shufflers M45 3 3 2 1 9 2 64 Phil Cliff South Cheshire Harriers M45 2 2 2 Vet Men 50+ 2 Anthony Grogan Oswestry Olympians M50 5 3 3 3 14 3 23 John Dillon Whitchurch Whippets M50 1 38 Chris Wakeham Shrewsbury A C M50 2 2 40 Stephen Ioan Walker Wrexham M50 6 5 42 Frankie Vaughan Merionydd R C M50 4 4 4 4 16 4 58 Nick Jones Shrewsbury A C M50 3 2 1 1 2 6 1 65 Nick Blake Oswestry Olympians M50 1 2 3 1 7 2 Vet Men 55+ 8 Philip Hammond Shropshire Shufflers M55 2 2 2 2 1 7 2 25 Stephen Roberts Oswestry Olympians M55 1 1 1 1 4 1 32 Jonathan Pierce Telford Harriers M55 Race Number Joined Name Club Class Individual Race Positions Totals Trefonen Hill Run Park Hall 5K Packwood 10K Gobowen 5 Mile Nesscliffe Nasty Score after All Events Position after All Events Vet Men 60+ 57 Mike Murray F R A M60 1 1 1 Vet Men 65+ 9 Colin Williamson Shropshire Shufflers M65 1 1 1 20 Donald Bates U/A M65 5 4 5 4 18 4 21 Douglas Davies U/A M65 2 3 4 2 11 3 44 Roger Sandland T A C M65 3 1 1 2 7 1 47 Barrie Jackson Bro Dysynni A C M65 4 2 2 3 3 10 2 62 John Tipping Wrexham A C M65 3 Vet Men 70+
Monday, 05 August 2013 20:15

Archive 2010 Results -Ellesmere 10k

Written by
Ellesmere 10k Road Race   RACE RESULTS                                                                           Position Time Race No Name Club Age Position In Age 1 00.30.33 256 Chris Davies Telford A.C. SM 1 2 00.34.11 280 Chris Bagshaw Telford A.C. SM 2 3 00.34.22 148 Jon Bowie Trismart SM 3 4 00.35.17 214 Daniel Young U/A SM 4 5 00.35.19 347 Robin Sedman Smith Telford A.C. SM 5 6 00.35.27 227 Paul Jones Oswestry Olympians M40 1 7 00.36.14 259 Martin Turnock Telford A.C. SM 6 8 00.36.39 299 Johnny Sanders Telford A.C. M45 1 9 00.36.44 92 Carl Platt Trentham R.C. SM 7 10 00.36.48 339 Mark Dodd Ellesmere Port R.C. SM 8 11 00.36.53 165 Richard Mckenna Shropshire Shufflers SM 9 12 00.37.10 254 Matt Marston Shrewsbury A.C. SM 10 13 00.37.12 42 Steve Large Horsforth Harriers M45 2 14 00.37.17 222 Henry Valentine South Cheshire Harriers JM 1 15 00.37.17 318 Emma Phillips Birchfield Harriers SF 1 16 00.37.25 361 Haydn Jones Maldwyn Harriers M45 3 17 00.37.29 261 Robert Hughes Telford A.C. SM 11 18 00.37.33 269 Sarah Johnson Trentham R.C. SF 2 19 00.37.45 151 Jeremy Latham Ludlow Tri M45 4 20 00.37.48 181 Michael Williamson BRAT SM 12 21 00.37.51 350 Edward Davies Maldwyn Harriers M55 1 22 00.38.04 72 Richard Hunter Shropshire Shufflers SM 13 23 00.38.06 313 Dan Clowes Trentham R.C. SM 14 24 00.38.07 233 Sam Newton Trentham R.C. SM 15 25 00.38.13 331 Steve Meek Trismart M45 5 26 00.38.16 173 David Rogers Wrexham A.A.C SM 16 27 00.38.19 109 Allan Henderson Telford Harriers SM 17 28 00.38.22 328 Gareth Dodd Whitchurch Whippets SM 18 29 00.38.24 190 Paul Hancock South Cheshire Harriers M40 2 30 00.38.30 352 Gareth Ellis U/A M45 6 31 00.38.39 110 Gill Mead Chester Tri Club F45 1 32 00.38.42 284 Russell Gibbons South Cheshire Harriers JM 2 33 00.38.47 319 Nick Eyke Oswestry Olympians M50 1 34 00.38.52 287 Tim Viner Shrewsbury A.C. SM 19 35 00.38.52 156 Rebecca Lewis U/A SF 3 36 00.38.56 51 Garry Owens Oswestry Olympians M45 7 37 00.38.57 40 Robert Wilson Whitchurch Whippets SM 20 38 00.39.02 199 Sean Dyer South Cheshire Harriers JM 3 39 00.39.04 260 Alison Lavender Oswestry Olympians SF 4 40 00.39.09 364 Jeff Kettle U/A SM 21 41 00.39.10 144 Rob Kerr U/A SM 22 42 00.39.19 29 Jerome Nogues Shropshire Shufflers SM 23 43 00.39.23 195 Kevin Burke Stourbridge R.C. M50 2 44 00.39.32 354 Ollie Smith Wrexham Tri SM 24 45 00.39.33 265 Andrew Birch Wrexham Tri SM 25 46 00.39.37 300 Denise Sanders Telford A.C. F40 1 47 00.39.40 79 Graham Jones Whitchurch Whippets SM 26 48 00.39.41 141 Dave Newton Oswestry Olympians M45 8 49 00.39.46 183 Jason Richards Black Country Tri M40 3 50 00.39.50 120 Nigel Bostock RAF AA M40 4 51 00.39.51 306 Clifford Evans Aberystwyth University M50 3 52 00.39.55 24 David Wilson Whitchurch Whippets SM 27 53 00.40.02 234 Martin Zaleski U/A SM 28 54 00.40.08 337 Anna Bartlett Shrewsbury A.C. F40 2 55 00.40.10 357 Jonathon Cole Ellesmere Port R.C. SM 29 56 00.40.21 200 Robert Goulsbra Kirkstall Harriers SM 30 57 00.40.23 202 Gina Paletta Wrexham A.C. SF 5 58 00.40.25 123 Jason Harland Wrekin Road Runners SM 31 59 00.40.27 176 Darren Pyatt Stafford Harriers M40 5 60 00.40.44 155 Gary Simpson RAF AA M40 6 61 00.40.45 100 Stuart Thomas U/A SM 32 62 00.40.47 70 Stephen Owen Cerist SM 33 63 00.40.50 98 Christine Holmes Trentham R.C. SF 6 64 00.40.52 365 Dave Hall Royton Road Runners M50 4 65 00.40.54 298 Jon Williams Wrexham Tri M40 7 66 00.41.07 332 Alan McDonald Telford A.C. M55 2 67 00.41.13 31 Gary Watts U/A SM 34 68 00.41.24 27 Andrew Beeston Shrewsbury A.C. SM 35 69 00.41.28 275 David Pinnington Penny Lane Striders M45 9 70 00.41.30 71 Keith Billington Wrexham Tri M40 8 71 00.41.34 335 Matthew Quinton U/A SM 36 72 00.41.35 322 Rebecca Harrison Cheadle RC SF 7 73 00.41.37 223 Rob Valentine South Cheshire Harriers M40 9 74 00.41.42 315 Ian Lowe Oswestry Olympians SM 37 75 00.41.45 180 Zammie Cotterill BRAT SF 8 76 00.41.54 336 Gordon Mitchell U/A SM 38 77 00.41.56 192 John Prichard-Taylor U/A M40 10 78 00.41.58 63 Paul Bowes Shropshire Shufflers M40 11 79 00.42.01 356 Alison Cole Ellesmere Port R.C. F35 1 80 00.42.08 229 Ben Mayho SY TRI SM 39 81 00.42.08 4 Jonathan Morgan Whitchurch Whippets M50 5 82 00.42.11 268 Arwel Jones Prestatyn M50 6 83 00.42.12 368 Neil Kingston U/A SM 40 84 00.42.14 125 Joseph Brown U/A JM 4 85 00.42.26 69 Lee Sangea U/A SM 41 86 00.42.27 274 Gary Owen Michelin AC SM 42 87 00.42.37 145 Dean Richards Whitchurch Whippets SM 43 88 00.42.49 295 Charlie Aldersey Tattenhall Runners SM 44 89 00.42.49 302 Adam Wadlow U/A SM 45 90 00.43.07 221 Michael Whiteside Tattenhall Runners M60 1 91 00.43.28 191 David Jones U/A M45 10 92 00.43.28 87 Brian Hickson Whitchurch Whippets SM 46 93 00.43.30 67 Simon Phillips Whitchurch Whippets M40 12 94 00.43.37 95 Richard Stewart Whitchurch Whippets M50 7 95 00.43.38 340 Chris Hesketh U/A M40 13 96 00.43.39 324 John Coats Northern Veterans A.C. M45 11 97 00.43.49 21 Ben Hartley U/A SM 47 98 00.43.51 338 Tom Ellis U/A SM 48 99 00.43.53 135 Stephen Griffiths U/A SM 49 100 00.43.55 68 Gavin Edwards U/A SM 50 101 00.44.02 248 Rowan Ardill U/A SM 51 102 00.44.05 249 Jacki Jarvis Oswestry Olympians F45 2 103 00.44.08 91 Paul Thomas U/A M45 12 104 00.44.08 317 Peter Stark Wolves and Bilston M60 2 105 00.44.08 137 Laura Fisher Whitchurch Whippets SF 9 106 00.44.11 343 Alex James Newport District R.C. SM 52 107 00.44.11 362 Phil James Oswestry Olympians M50 8 108 00.44.11 253 David Hughes Oswestry Olympians M45 13 109 00.44.17 179 Stephen Gill Wrekin Road Runners M45 14 110 00.44.18 301 Victoria Stubbs U/A SF 10 111 00.44.20 285 John Gwynn Evans Aberystwyth AC M60 3 112 00.44.29 240 Glyn Jones Maldwyn Harriers M45 15 113 00.44.32 74 Dave Mayhew Last Inn Runners M50 9 114 00.44.35 102 Calvin Wright U/A M40 14 115 00.44.39 264 Charles Evans OO Tri JM 5 116 00.44.49 279 Louise Wirthington U/A F35 2 117 00.44.58 77 Lorraine Hardy Shropshire Shufflers F50 1 118 00.45.00 349 Damian Evans U/A SM 53 119 00.45.02 139 Hamish Clifton U/A JM 6 120 00.45.04 278 Alison Whitelaw Wrexham A.C. F50 2 121 00.45.07 130 Sarah Wilson Whitchurch Whippets.  Correction 122 00.45.14 307 Jennifer Jones U/A SF 11 123 00.45.14 308 Andrew Rickers U/A SM 54 124 00.45.16 198 Liam Dyer South Cheshire Harriers JM 7 125 00.45.22 111 Malcolm Sloane Chester Tri Club M55 3 126 00.45.24 142 Stan Peake Hook Norton Harriers M45 16 127 00.45.24 198 Liam Dyer South Cheshire Harriers JM 8 128 00.45.32 12 Gwyn Roberts U/A M40 15 129 00.45.34 334 Alex Howell U/A M40 16 130 00.45.34 288 Neil Quinlan Tattenhall Runners SM 55 131 00.45.37 128 Geoff Astley Uttoxeter Road Runners M45 17 132 00.45.37 106 Tom Harris Jones U/A JM 9 133 00.45.43 61 Ellen Ashton Oswestry Olympians F40 3 134 00.45.54 133 Paul Pegg U/A SM 56 135 00.46.10 108 Kelvin Williams U/A SM 57 136 00.46.15 121 Evan Hughes U/A M40 17 137 00.46.20 341 Mike Ashton U/A M40 18 138 00.46.21 348 Darrell Gavin Prestatyn RC M55 4 139 00.46.25 217 John Holmes U/A M45 18 140 00.46.33 210 Geoff Williams Wrexham A.C. M55 5 141 00.46.41 297 Dave Savage Wrexham Tri M50 10 142 00.46.46 197 Sarah Greaves Oswestry Olympians F50 3 143 00.46.49 329 Robert Webster Tattenhall Runners M50 11 144 00.46.55 333 Derek Owen Shrewsbury A.C. M55 6 145 00.47.02 250 Neil Ballard Oswestry Olympians M50 12 146 00.47.05 203 Les Leech U/A M60 4 147 00.47.05 238 Stephen Humphreys Oswestry Olympians SM 58 148 00.47.08 346 Chris Donald Leigh Harriers M50 13 149 00.47.18 55 Danni Evans Oswestry Olympians SF 12 150 00.47.24 64 Frank Gower Wallasey A.C. M50 14 151 00.47.28 251 Rachel Gibson Telford Harriers SF 13 152 00.47.29 185 Helen Todd Stockport Harriers F55 1 153 00.47.33 266 Richard Shaw Stone Master Marathoners M60 5 154 00.47.35 247 Mike Cutler South Cheshire Harriers M50 15 155 00.47.46 138 Martin Clifton U/A M50 16 156 00.47.50 293 Peter Hooper Eastleigh RC M50 17 157 00.47.54 282 Carol Coole Chester Tri Club F45 3 158 00.47.57 56 Nick Lythgoe U/A M40 19 159 00.47.58 134 Esme Wilson Telford Harriers SF 14 160 00.47.59 38 Rachael Foster Whitchurch Whippets F40 4 161 00.48.05 65 Les Rowlinson Shropshire Shufflers M50 18 162 00.48.07 246 David Edge Oswestry Olympians SM 59 163 00.48.08 243 Lee Perry U/A M40 20 164 00.48.10 344 Stuart Morris Shrewsbury Shufflers SM 60 165 00.48.10 129 Arvon Williams Whitchurch Whippets SM 61 166 00.48.11 239 Garry Robinson U/A SM 62 167 00.48.20 242 Catherine Evans Ellesmere Port R.C. SF 15 168 00.48.24 147 Andrew Gibson U/A SM 63 169 00.48.32 60 Michael Coburn U/A SM 64 170 00.48.41 186 Gareth Ellis U/A M40 21 171 00.48.52 172 Darren Thain U/A SM 65 172 00.48.53 353 Jack Mowl U/A SM 66 173 00.48.55 263 Graeme Foster U/A M45 19 174 00.49.00 305 Lisa Keiher Wolves and Bilston F40 5 175 00.49.06 235 Nigel Lee Newcastle A.C. M55 7 176 00.49.15 170 Barry Thain U/A M55 8 177 00.49.19 330 Simon Hughes U/A SM 67 178 00.49.28 105 Tom Rogers Stafford Harriers M45 20 179 00.49.28 289 Sarah Quinlan Tattenhall Runners SF 16 180 00.49.30 218 Barbara Ward Oswestry Olympians F55 2 181 00.49.30 326 Michael Davies Tattenhall Runners M45 21 182 00.49.33 154 Louise Simpson RAF AA F35 3 183 00.49.34 325 Keith Cotton Whitchurch Whippets M45 22 184 00.49.36 178 Tony Welsby Shropshire Shufflers M55 9 185 00.49.47 25 Wendy Scott Wrekin Road Runners F50 4 186 00.49.55 153 David Alan Jones Denbigh Harriers M55 10 187 00.49.55 49 Ione Dowson Shropshire Shufflers F50 5 188 00.49.55 50 Simon Dowson Shropshire Shufflers M50 19 189 00.49.55 93 Robin Noble U/A M40 22 190 00.50.11 73 Andrew Cunningham U/A SM 68 191 00.50.15 107 Joanna Lockwood Fetch Everyone F35 4 192 00.50.15 194 Phil Edwards U/A M40 23 193 00.50.17 193 Thea Wilson U/A SF 17 194 00.50.22 316 Tony Coleman Realbuzz M45 23 195 00.50.25 205 Oliver Stokes Newport District R.C. SM 69 196 00.50.27 314 Goronwy Griffiths U/A M55 11 197 00.50.44 224 Ben Merrick U/A M60 6 198 00.50.48 228 Jane Cooke U/A F35 5 199 00.50.52 127 Lorna Ford Uttoxeter Road Runners F35 6 200 00.50.54 237 Phil Ellis U/A M50 20 201 00.51.05 292 Stephen Walley U/A SM 70 202 00.51.07 48 Gareth Glynne Jones U/A M40 24 203 00.51.10 114 Richard James U/A SM 71 204 00.51.10 245 Chris Collins U/A M45 24 205 00.51.20 189 Ian Sneddon Birkenhead A.C. M60 7 206 00.51.25 258 Dave Davies Telford A.C. M50 21 207 00.51.25 143 Sarah Hamer Maldwyn Harriers SF 18 208 00.51.39 80 Chris Parker U/A SM 72 209 00.51.46 215 Stuart Ralphs U/A SM 73 210 00.51.48 345 Sue Foster Telford Harriers F35 7 211 00.52.08 17 Janet Broomhall Whitchurch Whippets F45 4 212 00.52.08 47 Suzanne Gathercole U/A F35 8 213 00.52.08 113 Rowenna Darlington U/A SF 19 214 00.52.11 146 Ellen Harrison Oswestry Olympians F55 3 215 00.52.11 273 Emily Davies West Cheshire A.C. F45 5 216 00.52.29 366 John Skelton U/A SM 74 217 00.52.35 52 Karen Owens Oswestry Olympians F40 6 218 00.52.35 39 Emma Mason U/A SF 20 219 00.52.38 101 Karen Lawley U/A SF 21 220 00.52.42 132 Neil Varty U/A M45 25 221 00.52.47 187 Percy Hogg Birkenhead A.C. M65 1 222 00.52.50 41 Karen Large Horsforth Harriers F45 6 223 00.52.50 244 Kim Collins U/A F40 7 224 00.52.58 167 John Whittingham U/A M45 26 225 00.53.02 159 Ian Beattie Telford A.C. M50 22 226 00.53.02 122 Neil Dermody U/A M45 27 227 00.53.04 294 Stephen Jones U/A M45 28 228 00.53.07 160 Alan Hodgkiss Telford A.C. M65 2 229 00.53.20 207 Roger Pickles Northern Veterans A.C. M55 12 230 00.53.21 88 Paul Edwards U/A M45 29 231 00.53.28 36 Chris Bennion Whitchurch Whippets M55 13 232 00.53.29 359 Mick Flaherty Chester Tri Club SM 75 233 00.53.50 103 Stella Seed U/A F40 8 234 00.54.02 219 Mick Ward Oswestry Olympians M75 1 235 00.54.09 94 Heather Stewart Whitchurch Whippets SF 22 236 00.54.12 53 Sara Rogers Whitchurch Whippets F40 9 237 00.54.15 152 Diane Hall U/A F40 10 238 00.54.20 20 Nick Edwards U/A SM 76 239 00.54.30 355 Michael Whitehouse U/A M50 23 240 00.54.36 351 Ian Hodgkins U/A SM 77 241 00.54.37 115 Linda Osborne Shropshire Shufflers F45 7 242 00.54.42 8 Louise Terry U/A SF 23 243 00.54.49 327 Jenny Jones Shropshire Shufflers F35 8 244 00.54.51 283 Brenda Jones Bro Dysynni AC F65 1 245 00.54.53 290 William Hammerton U/A M60 8 246 00.54.57 28 Jeff Hardman U/A M55 14 247 00.54.59 34 Margaret Lowe U/A F50 6 248 00.55.07 150 Malcolm Taylor Meirionnydd R.C. M65 3 249 00.55.09 37 Roy Jones U/A M55 15 250 00.55.16 358 Mike Murray FRA M60 9 251 00.55.18 360 Alison Broomhall Ellesmere Port R.C. F35 77 252 00.55.18 310 Billy Meakin Newcastle A.C. M50 24 253 00.55.21 311 Dwayne Spence Newcastle Under Lyme SM 78 254 00.55.30 312 Damlon Holordel Wigan AC SM 79 255 00.55.43 281 Gillian Csizmadia Wrexham A.C. F45 8 256 00.55.47 22 Stacey Owen U/A SF 24 257 00.55.51 124 Pamela Rowland Oswestry Olympians M45 30 258 00.55.54 11 Anna Moccia U/A F40 79 259 00.56.02 35 Stuart Ashlin Shropshire Shufflers M45 31 260 00.56.21 232 Steve Yates U/A SM 80 261 00.56.25 112 Natasha Thomas U/A SF 25 262 00.56.29 96 Rob Whiston U/A M55 16 263 00.56.30 209 Stephanie Evans U/A SF 26 264 00.56.43 177 Gill Welsby Shropshire Shufflers F55 4 265 00.56.44 171 Mark Thain U/A SM 81 266 00.56.45 62 Liz Park Oswestry Olympians F35 25 267 00.56.50 117 Mark Parsons U/A M45 32 268 00.56.52 75 Justin James U/A M40 25 269 00.56.54 342 Ann Cruse Ludlow Runners F60 2 270 00.56.55 136 Raymond Power U/A M75 2 271 00.57.08 303 Ian Prior U/A M65 4 272 00.57.19 57 Carlena Barber U/A SF 27 273 00.57.23 321 Joy Holmes U/A F40 81 274 00.57.34 252 James McBride U/A M45 33 275 00.57.35 76 John James U/A SM 82 276 00.57.39 44 Adele Minshall Whitchurch Whippets F50 7 277 00.58.00 99 Sian Edwards U/A SF 28 278 00.58.05 367 Paul Ford U/A M40 26 279 00.58.08 78 Douglas Richards U/A M50 25 280 00.58.10 45 Helen Robbins Whitchurch Whippets F55 5 281 00.58.22 291 Andrew Cotton Muller R.C. M40 27 282 00.58.25 5 Roger Stanley U/A M50 26 283 00.58.27 116 Vicky Parker U/A F50 8 284 00.58.30 166 Barrie Jackson Meirionnydd R.C. M70 1 285 00.58.32 168 Sophie Whittingham U/A SF 29 286 00.58.34 211 Linda Drayton U/A F50 9 287 00.58.56 131 Jackie Varty U/A F35 12 288 00.58.59 204 John Stokes Newport District R.C. M55 17 289 00.59.05 58 Jonathan Houldsworth U/A SM 83 290 00.59.22 270 Pamela Hardy U/A F45 9 291 00.59.24 182 Emily Stokes U/A SF 30 292 00.59.44 213 Claire Simmonds U/A F35 13 293 00.59.47 85 Mark Sobczak U/A SM 84 294 00.59.53 184 Laura Turner Whitchurch Whippets SF 31 295 00.59.57 225 Mara Cope Potters Trotters SF 32 296 00.59.57 272 Linoa Viner U/A F40 13 297 00.60.10 271 Roger Smith U/A SM 85 298 00.60.12 363 Janet Owen U/A F45 10 299 00.60.14 130 Mary Radford West Cheshire A.C. F60 3 300 00.60.18 149 Alison Birch Whitchurch Whippets F45 11 301 00.60.37 226 Kirsten Owen U/A F35 14 302 00.61.03 296 David Smith U/A M40 28 303 00.61.07 212 Julie Corbett Whitchurch Whippets F45 12 304 00.61.11 104 Denise Rogers Stafford Harriers F45 13 305 00.61.23 161 Ann Shaw Telford Harriers F55 6 306 00.61.28 3 Nigel Beckett U/A M40 29 307 00.61.39 7 Nick Blakeway U/A M40 30 308 00.61.42 32 Steve Roberts U/A M40 31 309 00.61.47 323 Margaret Nixon U/A F45 14 310 00.61.56 163 Sue Foster U/A SF 33 311 00.61.58 86 Chris Powell U/A SM 86 312 00.62.00 277 Deb McQuair West Cheshire A.C. F35 15 313 00.62.13 113 Sarah Owen Whitchurch Whippets Correction 314 00.62.13 118 Caroline Mason U/A F35 16 315 00.62.59 175 Laurence Kay U/A M50 27 316 00.63.06 267 Claire Neilson Sabar Crewe Tigers F40 14 317 00.63.14 196 Andrew Rogers U/A M45 34 318 00.63.23 82 Fiona Challinor Whitchurch Whippets F40 15 319 00.63.36 2 Jan Beckett U/A F45 15 320 00.63.37 14 Dave Hancock Eryri Harriers M50 28 321 00.63.56 309 Derek Amson Miller RC M40 32 322 00.64.11 164 Sharon Worsnop U/A F35 17 323 00.64.18 276 Ahdreea Aschenazi U/A SF 35 324 00.64.20 236 Helen Ellis U/A F45 16 325 00.64.26 174 Glenda Kay U/A F50 10 326 00.64.29 30 Julie Dean U/A SF 36 327 00.65.42 220 Christina Trevanion Whitchurch Whippets SF 37 328 00.65.42 201 Annabel Fearnall Whitchurch Whippets SF 38 329 00.66.16 188 Sarah Jones U/A SF 39 330 00.66.27 216 Natasha Swan U/A SF 40 331 00.66.28 10 Ann Hartley U/A F55 7 332 00.67.49 262 Fiona Dillon Whitchurch Whippets F50 11 333 00.68.06 59 Dave Dando Maidenhead A.C. M60 10 334 00.68.11 304 Susan Prior U/A F60 4 335 00.68.32 15 Carrie-Ann Price U/A F35 18 336 00.68.48 18 Emma Yates U/A F35 19 337 00.69.07 162 Becky White Muller R.C. F35 20 338 00.69.32 206 Jane Pickles U/A SF 41 339 00.69.32 208 Grace Pickles Northern Veterans A.C. F50 12 340 00.70.28 286 Tony McGee U/A M55 18 341 00.70.50 158 Cynthia Lewis Telford Harriers F60 5 342 00.74.21 241 Maureen Whyte Whitchurch Whippets F45
Monday, 05 August 2013 20:13

Archive 2010 Results -Craig yr- Rhiw

Written by
Craig-y-Rhiw– 21st Aug 2010 Race Position Time Race No Name Club Age Category Position In Age Category 1 00:27:11 21 Paul Jones Oswestry Olympians M40 1 2 00:27:35 35 Jez Brown Buckley R C M 1 3 00:27:36 49 Peter Butler Oswestry Olympians M 2 4 00:27:41 32 David Alexander West Cheshire A C M40 2 5 00:28:35 42 Andy Walling Menai T&F M 3 6 00:29:00 38 Richard Edwards Menai T&F M 4 7 00:29:18 36 Simon Roberts Buckley R C M40 3 8 00:29:31 47 Adair Broughton Helsby RC M 5 9 00:30:04 19 Simon White U/A M 6 10 00:30:09 29 Jeff Kettle West Cheshire A C M 7 11 00:30:32 30 Neil Bevan Oswestry Olympians M 8 12 00:30:45 12 Anna Bartlett Shrewsbury A C F40 1 13 00:30:48 11 Steve Roberts Oswestry Olympians M55 1 14 00:31:11 22 Stephen Purcell U/A M 9 15 00:31:41 31 Stephen Jones Clwydian R R M40 4 16 00:31:49 10 Charles Ashley Wrexham A C M50 1 17 00:31:50 46 Tammy Lewis-Jones Eryri Harriers F40 2 18 00:32:32 7 Duncan Jones Denbigh Harriers M50 2 19 00:32:50 50 Richard Davies U/A M 10 20 00:32:58 48 Steve Jones U/A M 11 21 00:33:03 14 Huw Lewis Buckley R C M50 3 22 00:33:23 44 Paul Bowes Shropshire Shufflers M40 5 23 00:33:39 25 Nick Jones Shrewsbury A C M50 4 24 00:33:48 20 Steve Nicholls Oswestry Olympians M50 5 25 00:33:57 34 Richard Collins Oswestry Olympians M40 6 26 00:34:05 40 Glyn Jones Maldwyn Harriers M45 1 27 00:34:08 16 Peter Roberts Buckley R C M65 1 28 00:34:27 24 Yvonne Hill Oswestry Olympians F45 1 29 00:34:33 33 David Hughes Oswestry Olympians M45 2 30 00:34:41 39 Alasdair Moffett U/A M 12 31 00:35:05 18 Daisy Tickner Oswestry Olympians F15 1 32 00:36:33 15 Alison Tickner Oswestry Olympians F40 3 33 00:36:36 41 Trevor Searle Oswestry Olympians M60 1 34 00:36:46 17 John Morris Buckley R C M65 2 35 00:37:56 26 Sarah Greaves Oswestry Olympians F50 1 36 00:38:04 27 Ian Watkins Oswestry Olympians M50 6 37 00:40:04 43 Rachel Thurlow U/A F40 4 38 00:40:10 51 Ruth Richardson U/A F 1 39 00:40:34 23 Michael Purcell Deestriders M60 2 40 00:43:31 9 Robbie Webster Helsby RC M70 1 41 00:43:55 8 Mike Edwards Wrexham A C M65 3 42 00:45:05 28 Brian Eadon U/A M55 2 43 00:46:40 45 Mike Murray FRA M60 3 44 00:51:09 37 Barrie Jackson Meirionydd RC M70
Monday, 05 August 2013 20:10

Archive 2010 Results -Gobowen 5m

Written by
Gobowen 5 Mile – 6th Aug 2010 Race Position Time Race No Name Club Age Category Position In Age Category 1 00:26:53 1 Josh Ogden Oswestry Olympians AC M18 1 2 00:27:18 64 Samuel Lucking Staffordshire M SM 1 3 00:27:49 56 Peter Butler Oswestry Olympians AC SM 2 4 00:27:53 67 Paul Jones Oswestry Olympians AC M40 1 5 00:28:45 46 Matt Marston Shrewsbury AC SM 3 6 00:29:28 42 Matt Sims Prestatyn RC SM 4 7 00:29:45 66 Haydn Jones Maldwyn Harriers M45 1 8 00:30:23 65 Edward Davies Maldwyn Harriers M55 1 9 00:30:50 14 Stephen Roberts Oswestry Olympians AC M55 2 10 00:31:09 30 Neil Bevan Oswestry Olympians AC SM 5 11 00:31:30 27 David Rogers Wrexham AC SM 6 12 00:31:40 35 Rebecca Lewis U/A SF 1 13 00:32:03 34 Harvey Morgan Oswestry Olympians AC M45 2 14 00:32:21 6 Ian Lowe Oswestry Olympians AC SM 7 15 00:33:03 58 Ryan Stokes Oswestry Olympians AC M16 1 16 00:33:13 38 Pavao Vlahek TKM Croatia SM 8 17 00:33:17 33 Helen Davies Wrecsam Tri F40 1 18 00:33:59 37 Charles Ashley Wrexham AC M50 1 19 00:34:05 62 Jonathon Morgan Whitchurch Whippets M50 2 20 00:34:13 43 Sean Hickey Shrewsbury AC SM 9 21 00:34:23 52 Phil Walker Wrexham AC M60 1 22 00:34:28 57 Richard Davies U/A SM 10 23 00:34:45 50 Peter Barraclough Denbigh Harriers SM 11 24 00:35:08 53 Chris Hesketh U/A M40 2 25 00:35:29 40 Duncan Rose Shrewsbury AC M55 3 26 00:35:35 32 Yvonne Hill Oswestry Olympians AC F45 1 27 00:35:38 41 John G Evans Aberystwyth AC M60 2 28 00:35:42 60 Glyn Jones Maldwyn Harriers M45 3 29 00:35:51 45 Lauren Davies Oswestry Olympians AC SF 2 30 00:36:38 59 David Hughes Oswestry Olympians AC M45 4 31 00:36:50 36 Darrell Gavin Prestatyn RC M55 4 32 00:37:22 44 Nick Jones Shrewsbury AC M50 3 33 00:37:24 54 Peter Speake Oswestry Olympians AC M55 5 34 00:37:45 47 Steve Jones U/A M45 5 35 00:37:46 48 Michael Gandy West Chesire AC SM 12 36 00:37:59 61 Susie Hancock Oswestry Olympians AC F50 1 37 00:38:09 23 Chris Birch Abergele Harriers F60 1 38 00:38:33 12 Josh Hayward U/A SM 13 39 00:38:40 31 David Alan Jones Denbigh Harriers M55 6 40 00:39:14 51 Will Morris Oswestry Olympians AC M50 4 41 00:39:30 39 David Edge Oswestry Olympians AC SM 14 42 00:40:19 28 Wendy Scott Wrekin Road Runners F50 15 43 00:42:38 21 Gareth G Jones U/A M40 3 44 00:42:51 49 Owen Cooper Black Country TR M60 3 45 00:42:57 26 Margaret Lowe U/A F50 2 46 00:43:08 63 Jonathon Smith Oswestry Olympians AC M45 6 47 00:43:51 17 Jeff Hardman U/A M55 7 48 00:44:15 25 Pam Rowlands Oswestry Olympians AC F45 2 49 00:44:37 18 Michael Clarke U/A M45 7 50 00:44:55 24 Stuart Ralphs U/A SM 16 51 00:44:57 4 Kevin Johnson U/A M50 5 52 00:45:26 68 John Skelton U/A SM 17 53 00:45:42 55 Mike Murray FRA M60 4 54 00:46:20 11 Stewart Huxley U/A M45 8 55 00:46:46 22 Diane Edwards U/A F40 2 56 00:47:16 3 Dai Gallagher U/A M45 9 57 00:47:29 9 Roger Stanley U/A M50 6 58 00:48:57 19 Mary Radford West Chesire AC F60 2 59 00:49:19 16 Sandra Stanford U/A F55 1 60 00:49:21 15 Lynn Hill U/A F45 3 61 00:54:00 5 Pat Linney U/A F55 2
Monday, 05 August 2013 20:08

Archive 2010 Results -Gyrn Gallop

Written by
Gyrn Gallop 31st July 2010 Race Position Time Race No Name Club Age Category Position In Age Category 1 00:43:26 3 Josh Ogden Oswestry Olympians JM 1 2 00:45:39 47 Gareth Briggs Staff Moorlands SM 2 3 00:46:32 20 Kevin Francis Shrewsbury AC M40 1 4 00:47:01 19 Graham Jones Shrewsbury AC M50 1 5 00:47:44 39 Rob Kerr U/A SM 3 6 00:48:02 2 Stephen Roberts Oswestry Olympians M55 1 7 00:48:38 42 Chris Baynham-Hughes Helsby SM 4 8 00:49:04 14 Jim O'Hara Helsby SM 5 9 00:49:28 31 Stephen Purcell U/A SM 6 10 00:49:50 24 Tammy Lewis-Jones Eryri Harriers F40 1 11 00:50:07 38 Anna Bartlett Shrewsbury AC F40 2 12 00:50:27 26 Andrea Rowlands Eryri Harriers SF 1 13 00:50:34 28 Paul Aird Last Inn Runners M50 2 14 00:51:20 46 Jamie Davies Telford AC SM 7 15 00:51:50 27 Ian Landucci Helsby M45 1 16 00:51:53 37 Dave Woodvine Shropshire Shufflers SM 8 17 00:51:57 23 Grahame Hughes Mercia M50 3 18 00:52:18 17 Christoph Gertler Eryri Harriers SM 9 19 00:52:44 36 Ian Lowe Oswestry Olympians SM 10 20 00:53:03 22 Steve Bajic Telford Harriers M50 4 21 00:53:26 18 Steve Nicholls Oswestry Olympians M50 5 22 00:54:16 29 Paul Brown U/A M40 2 23 00:54:23 10 Tim Gears U/A SM 11 24 00:54:51 35 Glyn Jones Maldwyn Harriers M45 2 25 00:55:23 7 Yvonne Hill Oswestry Olympians F45 1 26 00:55:32 30 Steve Jones Eryri Harriers M55 2 27 00:55:50 15 David Hughes Oswestry Olympians M45 3 28 00:56:44 44 Dave Mayhew Last Inn Runners M50 6 29 00:57:22 43 Andy Heaton Last Inn Runners M45 4 30 00:57:29 16 Alec Robertson Helsby M60 1 31 00:57:42 6 Colin Williamson Shropshire Shufflers M65 1 32 00:57:49 1 Phil Gillard Helsby M45 5 33 00:58:16 12 Peter Smith U/A M40 3 34 00:58:45 40 Anthony Grogan Oswestry Olympians M50 7 35 00:59:29 5 Alison Tickner Oswestry Olympians F40 3 36 00:59:47 21 Derek Owen Shrewsbury AC M55 3 37 00:59:59 25 Nigel Rowlands Clwydian Range Runners M40 4 38 01:00:30 45 Dave Davies Telford AC M50 8 39 01:02:09 33 Colin Downey Mercia M50 9 40 01:02:37 11 Steve Beckett U/A SM 12 41 01:03:31 32 Michael Purcell Deeside Orienteering Club M60 2 42 01:04:36 34 Neil McAndrew WFRA M40 5 43 01:08:07 41 Mike Murray FRA M60 3 44 01:10:41 9 Elizabeth SalisburyShropshire Shufflers F55 1 45 01:10:41 8 Andy Barton Shropshire Shufflers M50 10 46 01:12:27 4 Michael H Edwards Wrexham A C M65 2
Monday, 05 August 2013 20:06

Archive 2010 Results -Park Hall 5k

Written by
Park Hall 5k - 9 June 2010 Race Position Time Race No Name Club Age Category 1 00:15:58 145 Josh Ogden Oswestry Olympians AC JM 2 00:16:19 154 Jon Bowie Trismart SM 3 00:16:32 173 Peter Butler Oswestry Olympians AC SM 4 00:16:38 162 Paul Jones Oswestry Olympians AC M40 5 00:17:09 122 Neil Parry Clwydian Range Runners SM 6 00:17:35 153 Joe Morris Oswestry Olympians AC JM 7 00:17:52 167 Andrew Birch Trismart M40 8 00:17:53 149 Gareth Dodd Whitchurch Whippets SM 9 00:18:14 155 Haydn Jones Maldwyn M45 10 00:18:23 141 Robert Jones Wrexham AC SM 11 00:18:30 114 Jerome Nogues Shropshire Shufflers SM 12 00:18:30 106 Steve Roberts Oswestry Olympians AC M55 13 00:18:30 119 Richard Hunter Shropshire Shufflers SM 14 00:18:43 139 Neil Bevan Oswestry Olympians AC SM 15 00:18:46 150 Colin Jones Whitchurch Whippets SM 16 00:18:51 143 Kevin Smith Whitchurch Whippets M50 17 00:18:57 166 Elwyn Davies Maldwyn Harriers M45 18 00:19:15 105 Dean Richards Whitchurch Whippets SM 19 00:19:22 115 Rebecca Lewis U/A SF 20 00:19:46 140 Ryan Stokes Oswestry Olympians AC JM 21 00:19:48 169 Dave Newton Oswestry Olympians AC M45 22 00:19:49 161 Paul Gresty Shropshire Shufflers M55 23 00:20:05 164 Nick Blake Oswestry Olympians AC M50 24 00:20:07 137 Charles Evans OO Tri JM 25 00:20:17 113 Simon Phillips Whitchurch Whippets M40 26 00:20:20 147 Anthony Grogan Oswestry Olympians AC M50 27 00:20:21 131 Charles Ashley Wrexham AC M50 28 00:20:22 103 Ian Lowe Oswestry Olympians AC SM 29 00:20:24 174 Richard Davies U/A SM 30 00:20:24 142 Harvey Morgan U/A M45 31 00:20:27 127 Arwell Jones Prestatyn Running Club M50 32 00:20:31 120 Peter K Jones Wrexham AC M55 33 00:20:33 171 Andy Pryce Maldwyn Harriers SM 34 00:20:33 165 Steve Nicholls Oswestry Olympians AC M50 35 00:20:39 109 Daniel Fleetwood Shrewsbury AC SM 36 00:20:45 148 Brian Jones U/A M55 37 00:20:59 124 Andy Clarke U/A M50 38 00:21:07 133 Michael Whiteside Tattenhall Runners M60 39 00:21:25 125 Craig Niccolls U/A SM 40 00:21:36 126 Chris Hesketh U/A M40 41 00:21:40 151 Lauren Davies Oswestry Olympians AC SF 42 00:21:45 134 Trevor Searle Oswestry Olympians AC M60 43 00:21:58 172 Toby Blake U/A JM 44 00:22:08 104 Michael Gandy West Cheshire AC SM 45 00:22:09 170 Phil Whittall Shrewsbury AC SM 46 00:22:18 163 Peter Speke Oswestry Olympians AC M55 47 00:22:20 138 David Edge Oswestry Olympians AC SM 48 00:22:21 158 David Hughes Oswestry Olympians AC M45 49 00:22:22 129 David Alan Jones Denbigh Harriers M55 50 00:22:47 118 David A. Williams Wrexham AC M60 51 00:22:53 160 Mansell Davies U/A M50 52 00:22:56 128 David Kerr Shropshire Shufflers M60 53 00:23:28 144 Andrew Biggs U/A SM 54 00:23:28 159 Neil Ballard Oswestry Olympians AC M50 55 00:23:31 117 Ione Dowson Shropshire Shufflers F50 56 00:23:52 121 Ellen Harrison Oswestry Olympians AC F50 57 00:23:53 136 Will Morris U/A M50 58 00:24:47 168 Melanie Oulton Whitchurch Whippets F45 59 00:24:50 100 Adam Cusack U/A M45 60 00:25:05 123 Roger Harrison-JonesPrestatyn Running Club M70 61 00:25:09 152 Graham Yarlett U/A M40 62 00:25:14 111 Grace Hough Telford Harriers F60 63 00:26:42 135 Pete Norman Wrexham AC M70 64 00:27:05 116 Michael Clarke U/A M45 65 00:27:53 130 Ray Billington Wrexham AC M75 66 00:28:14 157 Craig Chadwick U/A SM 67 00:28:14 156 Simon Richards U/A M40 68 00:28:20 108 Malcolm Taylor Merionnydd RC M65 69 00:29:20 112 Mary Radford West Cheshire AC F60 70 00:29:43 101 Russell Cartwright U/A M45 71 00:34:06 132 Arabella Ainslie U/A F40
«StartPrev12345NextEnd»
Page 4 of 5
logo clubmarkUnited Kingdom Athletics British Triathlon Association England Athletics logo welsh athlectics Run Britain