Follow @oolympians on Twitter  Join our Facebook Group  icon rss

looking for the old club website?

Oswestry Olympians are in the process of transferring all of the existing information, records and club information to this new website. While this process takes place, if you can't find what you're looking for you may be able to find it on this legacy copy of the old club website - click here.

Oswestry Olympians Juniors

Monday, 25 May 2015 13:35

syal t&f 1 @ telford

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Shropshire Young Athletes Track and Field League

 

The first league competition of the summer season was hosted by Telford. Oswestry Olympians got off to a good start with Liam Rawlings, Kate Pugh and Zoe Kuipers winning their races and sevelral athletes recording personal best performances.

 

Results:

U11B - Toby Rogers 4th (A) 60m 9.7

              Alfie Herd 4th (B) 60m 10.2

              Oscar Herd 5th (A) 600m 2.17.3

              Sam Newton 5th (B) 600m 2.26.9

              Tom Hotchkiss 4th (A) Long Jump 3.01

              Cameron Parry 4th (B) Long Jump 2.68

             

 

U11G - Stephanie Walker 2nd (A) 60m 10.1, 5th (A) 600m 2.36.4

              Heidi Lantos 3rd (B) 60m 10.9, 3rd Rounders Ball Throw (A) 14.53

              Lucie Calloway 5th (B) 600m 2.49.2

              Freya Adams 4th (B) Rounders Ball Throw 13.25

              4 x 50m Mixed Relay 4th

 

U13B - Lewis Wilde 3rd (A) High Jump 1.15, 5th (A) 100m 16.2

              Louis Jones 1st (B) Long Jump 3.61, 3rd (B) 100m 15.9

              Liam Rawlings 1st (A) 1500m 4.55.0

              Jannick Jones 2nd (A) 200m 28.4

              Jack Jones 2nd (B) 200m 31.2, 2nd (A) Long Jump 3.91

              4 x 100m Relay 2nd

 

U13G - Bethan Jones 4th (A) 800m 3.04.5, 5th (A) 100m 17.4

              Poppy Williams 4th (B) 100 19.7

              Lucy McGlinchey 3rd (A) Discus 15.14, 5th (A) Long Jump 2.62

              Rebecca Walker 5th (A) 200m 34.7

              4 x 100m Relay 5th

 

U15B - Iolo Jones 2nd (A) 100m 12.7, 3rd (A) High Jump 1.45

              Michael Lloyd 3rd (B) 100m 14.9

              Jacob Tidridge 2nd (A) Long Jump 5.06, 3rd (A) 800m 2.15.7

              Tom Wilde 3rd (B) 800m 2.39.4

              Jacob Morris 5th (B) Long Jump 3.31

              4 x 100m Relay 4th

 

U15G - Ellen Jones 3rd (A) 75m Hurdles 14.5, 1st (B) 1500m 5.33.6

              Zoe Kuipers 1st (B) 75m Hurdles 14.00, 2nd (B) 200m 29.7

              Kate Pugh 1st (A) 1500m 5.26.0, 3rd (B) Discus 11.81

              Anna Holbrook 3rd (A) 200m 31.4, 2nd (B) Javelin 10.26

              Molly Roberts 2nd (A) Discus 19.69, 2nd (A) Javelin 21.13

              4 x 100m Relay 3rd

 

U17W - Kate Jones 2nd (A) 1500m 5.33.1

 

Read 1330 times
logo clubmarkUnited Kingdom Athletics British Triathlon Association England Athletics logo welsh athlectics Run Britain